U Splitu je 21. i 22. listopada održana FireSpill konferencija i radionica “Upravljanje krizama” na kojoj su sudjelovali predstavnici Platforme hrvatskih županija i gradova za smanjenje rizika od katastrofa. Konferencija je bila važna iz perspektive suradnje sustava sigurnosti Italije i Hrvatske, a osim Platforme HŽG podršku dvodnevnom stručnom skupu u gradu podno Marjana dali su Hrvatska vatrogasna zajednica, Ravnateljstvo civilne zaštite, Hrvatska gorska služba spašavanja, Hrvatski crveni križ i druge institicije. Organizator događaja bio je Upravni odjel za hrvatske branitelje, civilnu zaštitu i ljudska prava Splitsko-dalmatinske županije, a mjesto održavanja skupa hotel Atrium.
Prije programa konferencije i radionice, prvog dana FireSpill događaja okupili su se partneri projekta “FireSpill”, a to su Javna ustanova RERA S.D. za koordinaciju i razvoj Splitsko-dalmatinske županije, talijanska Regija Abruzzo, Europe Point Consortium, Dubrovačko-neretvanska županija, Adriatic Training and Research Centre for Accidental Marine Pollution Preparedness and Response – ATRAC (Primorsko-goranska županija), Zadarska županija, talijanska Regija Marche, Istarska županija, Razvojna agencija Šibensko-kninske županije, Odjel za civilnu zaštitu talijanske Regija Puglia, regija Emilia Romagna, Agencija za zaštitu okoliša regije Friuli Venezia Giulia, Splitsko-dalmatinska županija te Sveučilište u Padovi.
Nakon toga je župan Splitsko-dalmatinske županije Blaženko Boban otvorio konferenciju, zahvalivši se svim partnerima i sudionicima projekta “FireSpill” koji će rezultirati gradnjom regionalnog vatrogasnog centra u Vučevici kod Splita.
Seriju stručnih izlaganja otvorio je seizmolog Krešimira Kuka koji je predavao o seizmološkoj slici Hrvatske. Nakon toga je dr. Ante Mihanović održao zanimljivo izlaganje na temu “Protupotresna gradnja u Dalmaciji – zatečeno stanje i aktualni trenutak”, dok se dr. Antonio Libro okupljenim obratio online, putem Zoom aplikacije, s temom “Proces rekonstrukcije u regiji Emilia Romagna nakon potresa 2012. – najbolje prakse restauracije kulturnih dobara”.
Iza spomenutih predavanja uslijedila je panel rasprava o upravljanju katastrofama koju je vodio predsjednik Platforme HŽG Marijan Vundač. Na panelu su sudjelovali glavni vatrogasni zapovjednik RH Slavko Tucaković, pročelnik HGSS-a Josip Granić, dopredsjednik Crvenog križa Željko Grubišić te Srđan Kušćević, pročelnik Područnog ureda civilne zaštite Split. Predsjednik Platforme HŽG Marijan Vundač je na kraju panela dao zaključke prvog dana Konferencije.
Drugog dana Konferencije, 22. listopada, predstavljen je projekt “FireSpill” od strane Helene Brčić iz Javna ustanova RERA S.D. za koordinaciju i razvoj Splitsko-dalmatinske županije, koja je ujedno i voditeljice Projekta. Iza toga je Perica Gabrić iz Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU slušateljima predavao o mogućnostima financiranja projekata iz područja „prilagodbe klimatskim promjenama i sprječavanja rizika od katastrofa kroz programe europske teritorijalne suradnje“, da bi nakon toga uslijedilo predstavljanje projekata financiranih EU sredstvima. Projekt “PMO Gate” predstavio je Ivica Šitum (JU RERA S.D.), projekt “Stream” Ana Maričić (Zadar Nova), a projekt “TransCPEarlyWarning” Ivan Bugarin (JU RERA S.D.). Ognjen Ćavar iz Splitsko-dalmatinska županije još je predstavio projekt E-CITIJENS. Spomenimo na kraju kako je dvodnevnim događajem koordinirao i moderirao Damir Gabrić, član Platforme HŽG i pročelnik Upravnog odjela za hrvatske branitelje, civilnu zaštitu i ljudska prava Splitsko-dalmatinske županije.
FireSpill jača hrvatsko-talijansku suradnju na području zaštite i spašavanja
Kroz poziv za strateške projekte iz programa prekogranične suradnje INTERREG Italija – Hrvatska ugovoren je projekt pod nazivom FIRESPILL. Nositelj i vodeći partner projekta koji okuplja 14 partnera iz Italije i Hrvatske (Istarska, Zadarska i Dubrovačko-neretvanska županija) je Javna ustanova RERA S.D., a jedan od partnera je i Splitsko-dalmatinska županija.
Cilj projekta je povećanje kapaciteta organizacija hitnih službi u svrhu poboljšanja prekogranične učinkovitosti kod rješavanja prirodnih katastrofa i katastrofa uzrokovanih ljudskim djelovanjem, smanjujući izloženost stanovništva utjecaju opasnosti te povećavajući sigurnost hrvatskog i talijanskog Jadranskog bazena poboljšavanjem mjera i instrumenata za prevenciju i upravljanje u hitnim slučajevima.
Unapređenje operativnih sposobnosti hitnih službi osigurat će se nabavkom sigurnosne opreme, hitnih vozila na kopnu i moru, mobilnih zapovjednih i upravljačkih jedinica, komunikacijskih sustava i uspostave Nastavnog regionalnog središta za osposobljavanje operativnih snaga sustava vatrogastva. Sjedište Nastavnog regionalnog središta za osposobljavanje operativnih snaga sustava vatrogastva Splitsko-dalmatinske županije biti će u Vučevici, odakle će se koordinirati, ali i educirati i osposobljavati osoblje u području zaštite od prirodnih i drugih nesreća, a predviđena je izgradnja i opremanje simulacijskih objekata, organiziranje vježbi, seminari za naprednu obuku (prekogranična razmjena znanja), pokazne vježbe spašavanja civila itd.
Centar za naprednu obuku za vatrogastvo i civilnu zaštitu imat će svoju ispostavu u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, u Kuli Norinskoj, čija je svrha također prevencija od požara i ostalih opasnosti na području doline Neretve i okolice. Ova će dva Centra u Hrvatskoj uspostaviti trajnu prekograničnu suradnju s Trening-parkom Belvedere di Fabriano (regija Marche) u Italiji, koji će svoju infrastrukturu također unaprijediti iz ovog projekta.
Predviđeni proračun FIRESPILL projekta je preko 120 milijuna kuna, od čega se oko 65 milijuna kuna odnosi na aktivnosti u Splitsko-dalmatinskoj županiji, većinom na gradnju i opremanje Centra u Vučevici. Trajanje projekta je 33 mjeseca. Sklopljen je i ugovor građenja Središta u iznosu od 44,9 milijuna kuna, a predviđeni završetak radova je kraj 2022. godine.