Aplikacija za prikupljanje informacija o vremenskim nepogodama i događajima koji su uzrokovali određenu štetu i posljedice razvijena je u suradnji Platforme hrvatskih županija i gradova za smanjenje rizika od katastrofa i Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ), a namijenjena je prvenstveno za unaprjeđenje rada sustava civilne zaštite i lokalne samouprave u Republici Hrvatskoj.
Stoga iz Platforme HŽG i Državnog hidrometeorološkog zavoda pozivaju sustav CZ-a na korištenje aplikacije/obrasca kroz navedene upute i detalje.
Kratke upute za popunjavanje “obrasca za prikupljanje informacija o vremenskim nepogodama”
Za većinu opasnih vremenskih pojava izvještavanje je poželjno napraviti u što kraćem roku. No, neki događaji mogu trajati i po nekoliko dana, pa se u tom slučaju savjetuje izvještavanje s odmakom, primjerice kod ekstremno visoke ili niske temperature, suše i slično.
Razlozi:
- DHMZ temeljem trenutnog stanja atmosfere kao i prognoze budućeg stanja na osnovu numeričkih prognostičkih modela daje prognoze i upozorenja na opasne vremenske pojave
- Povratna informacija o šteti uzrokovanoj nevremenima ne postoji u praktičnom obliku
- Podaci dobiveni kroz obrazac daju DHMZ-u dodatne parametre pomoći kojih će se upozorenja i prognoze sve više bazirati na utjecaju (engl. Impact oriented forecasts and warnings), a bit će moguća i detaljnija verifikacija izdanih upozorenja
- Jedinica lokalne samouprave (JLS) nema pohranjene podatke u prihvatljivom obliku te neke pojave nisu niti evidentirane
- Cilj je bazom podataka dobiti što bržu i kompletniju sliku o događaju (u ovoj fazi to je excel baza), odnosno konačni oblik aplikacija koja će davati podatke svim zainteresiranim u sustavu
- Konačna veza sa kartografijom i kvalitetna podloga za procijene rizika
Kako proći kroz obrazac:
Obrazac sam definira način upisa traženih podataka. Da bi mogli ići dalje, potrebno je upisati podatke koji su označeni sa zvjezdicom. U većini podataka postoji padajući izbornik iz kojeg se može izabrati jedan ili više podataka.
Prva stranica – upisujete svoj e-mail na kojem će biti sadržani vaši podaci, a iz izbornika birate županiju.
Druga stranica iz izbornika – birate grad ili općinu.
Treća stranica definira datum početka te datum i vrijeme završetka događaja. Datum je iz pomoćnog kalendara, a vrijeme se upisuje ručno.
Trajanje događaja se bira iz izbornika. Odaberete najbliži vremenski period koji odgovara događaju koji opisujete.
Četvrta stranica opisuje događaj. Moguće je više odabira, ali samo ako se radi o istovremenoj pojavi nekoliko vremenskih nepogoda, koje se odnose na prethodno naznačeni termin.
Peta stranica opisuje posljedice koje su nastale na osnovu prethodno definirane nepogode. Moguće je više odabira.
Šesta stranica definira broj stradalih. Upisuje se brojčana, a ne tekstualna oznaka, primjerice „3 u ozlijeđene osobe“.
Sedma stranica definira vrijeme i područja šteta. Samo u prvo polje unosi se opis, ali nije obavezan. Unosi se opisno, npr. sama nepogoda mogla je trajati svega nekoliko sati, no šteta znatno duže, primjerice „kiša koja se ledi padala je dva sata i uzrokovala trajanje štete/posljedica s prekidom električne energije od 10 dana“. Ostala polja biraju se iz izbornika i obavezna su polja.
Zadnja stranica definira konačno slanje u excel alate koji su baza prikupljanja podataka.
Prije potvrde može se vratiti na bilo koju stranicu i izvršiti promjenu, a konačnim slanjem zapis je definiran i poslan.
„Vjerujemo da su upute jednostavne i jasne, a sve učesnike molimo da što češće i što točnije šalju popunjen obrazac jer od toga svi dobivamo iskoristive baze podataka. Kroz naredno vrijem vidjet će se eventualne potrebe korekcija te će se iste napraviti shodno dobivenim saznanjima“, poručuju iz Platforme HŽG i DHMZ-a.
Link za obrazac – ovdje
Link na excel – ovdje