U organizaciji Vatrogasne zajednice Istarske županije, Područne vatrogasne zajednice Rovinj i Javne vatrogasne postrojbe (JVP) Rovinj, te uz potporu Grada Rovinja, 16. studenog održana je međunarodna vježba ronjenja potrage za utopljenicima.
Pretpostavka je bila da je „došlo do havarije putničkog broda i da je veći broj ljudi nestao i stoga je trebalo organizirati vježbu sa što većim brojem ronilaca vatrogasaca“. Vježbu u akvatoriju Nacionalnog parka Brijuni, kraj otoka Jerolim, uz dopuštenje Javne ustanove Nacionalni park Brijuni izvelo je 40 ronilaca vatrogasnih postrojbi iz Hrvatske, Italije i Slovenije, te MUP-a RH – PU Istarske. Sudjelovali su ronioci JVP Rovinj, JVP Pula, JVP Labin, JVP Čakovec, JVP Zagreb, JVP Split, JVP Opatija, JVP Šibenik i JVP Zadar, potom Regionalne direkcije vatrogasaca Regije Friuli-Venezia Giulia iz Trsta, Gasilske brigade iz Kopra, te pripadnici interventne policije Policijske uprave Istarske i vatrogasci Dubrovnika. Vježba je izvedena od 10 do 14.30 sati, uz sudjelovanje pet brodica i podršku Ronilačkog centra Rovinj SUB.
Na vježbi su bili zapovjednici javnih vatrogasnih postrojbi Istarske županije, zamjenik gradonačelnika Grada Rovinja David Modrušan, glavni vatrogasni zapovjednik RH Slavko Tucaković s pomoćnikom Joškom Grančićom, Denis Glavina, direktor i zapovjednik Gasilske brigade Koper i njegov zamjenik Jan Brodar, te Damir Vitasović, načelnik policijske postaje pomorske i aerodromske policije Pula-Pola.
Koordinator vježbe bio je Evilijano Gašpić, zapovjednik JVP Rovinj i Područne vatrogasne zajednice Rovinj, koji je pojasnio da je glavna zadaća trenažnog ronjenja bila tzv. pretraživanje u polju, u traganju za nestalim osobama. Radi unapređenja budućih aktivnosti vatrogasaca ronilaca, organizirano je snimanje vježbe iz zraka dronom i u moru podvodnim kamerama. Snimljeni materijal će se koristiti u analizama za unapređenje budućih aktivnosti vatrogasaca ronilaca.
Prema riječima županijskog vatrogasnog zapovjednik Dina Kozlevca, vježba vatrogasnih ronioca – Rovinj 2023. u potpunosti je uspješna izvedena, a odrađene su sve ronilačke zadaće.
„Glede suradnje s talijanskim i slovenskim vatrogascima valja podsjetiti da je Vatrogasna zajednica Istarske županije potpisala sporazum s Gasilskom brigadom iz Kopra 2011. o graničnom djelovanju i uzajamnoj ispomoći kod velikih intervencija svih vrsta, dok je s Regionalnom direkcijom vatrogasaca Regije Friuli-Venezia Giulia također potpisan sporazum 2014. godine o zajedničkom djelovanju kod obuke i aktivnosti ronjenja i ostalih intervencija uzajamne podrške. U pogledu aktivnosti, u zadnje tri godine došlo je do zastoja suradnje zbog COVID-a, a sada će se spomenute aktivnosti intenzivirati. Već idućeg ponedjeljka, 20. studenog 2023., dio zajedničke postrojbe NAMIRG (vatrogasci iz Istre, Kopra i Trsta) sudjelovat će na vježbi u akvatoriju Luke Trst, uz pretpostavku da je došlo do onečišćenja mora. Vatrogasci će se s helikopterom spustiti na brod koji je ugrožen i imat će zadaću da procijene rizik opasnosti zbog nastanka požara. Zaključno želim izraziti zahvalnost svim roniocima, kao i ostalima koji su bili angažirani u organiziranju vježbe vatrogasnih ronilaca – Rovinj 2023., s kojom su svi sudionici i uzvanici zadovoljni izvedbom vježbe tako da je izražena opća želja da postane tradicionalna“, poručio je Dino Kozlevac.
Glavni vatrogasni zapovjednik RH Slavko Tucaković izjavio je da su za hrvatsko vatrogastvo vatrogasci ronioci važna specijalnost, jer je riječ o jednoj izuzetnoj sposobnosti kojom vatrogasci raspolažu i pomažu u svakodnevnom životu. „Raditi i djelovati u vatrogastvu, posebice u priobalju, i ne imati ronioce u svom sastavu bila bi greška. Riječ je o vatrogascima koji spašavaju ljude za vrijeme olujnog nevremena, kada treba spasiti nekoga na moru i uz more ili jezerima, rijekama i kanalima, primjerice kod Čakovca kada automobili slijeću u kanale. Na tom planu važna nam je dobra suradnja s policijom, vojskom i ostalim čimbenicima angažiranim u spašavanju ljudskih života“, rekao je glavni vatrogasni zapovjednik Tucaković.