
U sklopu konferencije “Civilna zaštita i sigurnost gradova” (SIGG), u Osijeku je 3. travnja 2025. održana godišnja skupština Platforme hrvatskih županija i gradova za smanjenje rizika od katastrofa.
Uz 20 nazočnih predstavnika Platforme HŽG (od ukupno 30), predsjednik Platforme Damir Gabrić otvorio je sjednicu i pozdravio sve nazočne. Nakon uvodnog pozdravnog govora, predsjednik je dao na usvajanje dnevni red. Predloženi dnevni red jednoglasno je usvojen.
U Radno predsjedništvo izabrani su Damir Gabrić, Ivana Krišto te Marijan Vundać. Za članove Verifikacijske komisije izabrani su Krešimir Škvorc i Ivan Kubiček, za zapisničara je izabran Denis Ančić, a za ovjerovitelje Zapisnika izabrani su Ivka Čorić i Denis Stipanov.
Izvješće Verifikacijske komisije
Verifikacijska komisija utvrdila je da je na sjednici prisutno 20 predstavnika redovnih članica Platforme, što znači da su ispunjeni uvjeti za pravovaljano odlučivanje, jer je prisutna većina od ukupnog broja redovnih članica Skupštine.
Izvješće o radu i godišnje financijsko izvješće za prošlu godinu
U materijalima koji su dostavljeni za Skupštinu, članovima Platforme dostavljen je dokument Izvješće o radu i godišnje financijsko izvješće za razdoblje od 1. siječnja do 31. prosinca 2024. godine.
Na samoj Skupštini predsjednik Platforme detaljno obrazlaže nastale troškove te predstavlja rad udruge u prethodnom razdoblju.
Jednoglasno je prihvaćeno Izvješće o radu i godišnje financijsko izvješće za razdoblje od 01.01.2024. godine do 31.12.2024. godine.
Prijedlog Financijskog plana i Plana rada za 2025. godinu
Također, materijale za ovu točku su svi članovi udruge dobili prethodno na mail te predsjednik obrazlaže detaljno točku uz pojašnjenje Financijskog plana i Plana rada za 2025. godinu.
Ivana Krišto daje dva prijedloga za Plan rada u 2025. godini.
Prvi prijedlog odnosi se na sudjelovanje udruge na EU projektima, bilo kao partner, bilo kao krajnji korisnik.
Drugi prijedlog je mogućnost organizacije radionice za izradu okvira prikupljanja podataka o štetama i gubitcima od katastrofa u suradnji sa Svjetskom bankom koja je izradila metodologiju za procjenu štete.
Oba prijedloga su jednoglasno prihvaćena te je Ivana Krišto zadužena u ime Platforme za koordinaciju s Krunoslavom Katićem u vezi organizacije radionice kao i za praćenje EU projekata na koje bismo se mogli kao udruga prijaviti.
Prijedlog Mladena Pejića je početkom 10. mjeseca održati edukaciju u sklopu godišnje vježbe operativnih snaga sustava civilne zaštite Osječko-baranjske županije, s pozivom svim članovima Platforme, uz upoznavanje s edukacijskim poligonom za obranu od poplava Hrvatskih voda u Kopačkom ritu.
Također, prijedlog Mladena Pejića jednoglasno usvojen te se Plan rada za 2025. godinu dopunjuje s tri prethodno navedena prijedloga.
Zaključno, ova točka dnevnog reda nakon nadopune jednoglasno usvojena.
Prijedlog Odluke o visini članarine za 2025. godinu
Na ovoj točci dnevnog reda raspravljalo se o visini članarine za 2025. godinu, ali i za 2026. godinu.
Budući je sve poskupjelo, raspravljalo se o nužnosti povećanja članarine u Platformi.
Sve jedinice lokalne i regionalne samouprave već su definirale u svojim proračunima izdatak za članarinu u visini kao i dosad, stoga je odlučeno da članarina za 2025. godinu ostane nepromijenjena (400 eura za redovne članove, a 200 eura za podržavajuće članove), dok će članarina za 2026. godinu iznositi 600 eura za redovne, a 300 eura za podržavajuće članice.
Zadužuje se tajnik za dostavu Odluke o visini članarine za 2025. godinu odmah, a za 2026. godinu Odluku treba dostaviti tokom mjeseca kolovoza ove godine.
Također, Nadzorni odbor nije imao primjedbi na rad udruge te je jednoglasno prihvatio rad i poslovanje Platforme HŽG.
Završna rasprava
Pod točkom razno povela se rasprava o pristupanju županija koje još nisu aktivne, ili plaćaju članarinu, a nisu imenovali predstavnika u Skupštinu.
Josip Silaj ponudio je mogućnost da osobno kontaktira s gradom Bjelovarom gdje ima kontakte pa će načelno razgovarati hoće li se grad priključiti u rad Platforme.
Mladen Pejić je s gradom Osijekom dogovorio ulazak u Platformu, ali trenutno u gradu nemaju koga imenovati kao člana te je pretpostavka do kraja godine da će se uključiti u rad.
Mladen Pejić je imao kontakte i s Virovitičko-podravskom županijom gdje su oni načelno za članstvo u Platformi te će i s njima obaviti razgovor za priključenje u rad.